Świetliki dachowe
Budownictwo jest dzisiaj tą branżą które pochłania największe ilości płyt poliwęglanowych, najczęściej są to świetliki łukowe, w których zastosowanie mają płyty komorowe. Uwięzione we wnętrzu wielu komór powietrze stanowi doskonałą izolację.
Dodatkowo niewielki ciężar przeszklenia poliwęglanowego umożliwia wykorzystanie lekkiej, aluminiowej konstrukcji. Kolejną niezwykłą cechą poliwęglanu jest wyjątkowa odporność na uderzenie lub pęknięcia, spękane szkło nawet zbrojone zawsze będzie stanowiło zagrożenie dla znajdujących się we wnętrzu pomieszczenia osób. Problemu takiego nie przysporzą nam płyty poliwęglanowe, ponieważ nawet gdy wypadną nie uczynią takich szkód jak upadające szkło. Wspomniane parametry naszego tworzywa w dzisiejszych czasach zdystansowały inne rodzaje przeszkleń. Jeszcze kilkanaście lat temu proporcje stosowania były dokładnie odwrotne, świadczy to o popularności i powszechności jego stosowania.
Pasma świetlne
Aluminiowo poliwęglanowe pasma świetlne , czyli nic innego jak długie świetliki. Najczęściej taka forma doświetlenia usytuowana jest w kalenicy dachu, lub też kilka takich pasm świetlnych przebiega poprzez kalenicę z jednej na drugą połać dachu. Naświetla takiego rodzaju są najbardziej ekonomiczne pod każdym względem: są tańsze nawet od świetlików ponieważ pochłaniają znacznie mniejsze ilości profili aluminiowych i płyt poliwęglanowych. Wiąże się to z redukcją wykonania ścianek czołowych oraz podstaw świetlików na początku oraz na końcu biegu pasma świetlnego.
Innymi słowy; jeżeli mamy do wykonania pasmo świetle o długości przykładowo 40metrów i rozpiętości 3m to potrzebujemy tylko dwie ścianki czołowe. W sytuacji gdy chcemy wykonać 10 świetlików o długości 4m żeby zachować przewidzianą ilość światła, to ścianek czołowych w sumie należy wykonać 20. Różnica w kosztach wytworzenia będzie kolosalna. Wartości te wzrosną jeszcze bardziej przez konieczność wykonania podstaw, docieplenia oraz obróbek blacharskich.
Zadaszenia i daszki
Czasy zadaszeń ze szkła zbrojonego bardziej szpecące niż ozdabiające nasze obiekty odchodzą szybko i bezpowrotnie do lamusa. Przechodząc pod spękanym szkłem zawsze mieliśmy obawy czy nie spadną nam on na głowę. Jeżeli płyty poliwęglanowe są prawidłowo osadzone to nie powinniśmy mieć takich obaw. Podobnie jak w przypadku świetlików oraz pasm świetlnych mamy do czynienia z niezwykle lekkim i odpornym na zniszczenie materiałem. Umożliwia nam to tworzenie form oraz realizację projektów, których wykonanie w oparciu o inne materiały przeźroczyste byłoby niemożliwe. Przykładem są zadaszenia na samochody lub zadaszenia na rowery. Ich konstrukcja może być wyjątkowo lekka, a i tak oprze się działaniu wiatru oraz śniegu.