Obróbka płyt poliwęglanowych

cięcie płyty z poliwęglanu

Cięcie

Płyty poliwęglanowe lite oraz komorowe mogą być przycinane do żądanych wymiarów za pomocą standardowego sprzętu warsztatowego. Do wycinania prostych kształtów używane są więc piły tarczowe, wyrzynarki, ręczne piły do metalu. Ostrza używanych narzędzi, szczególnie mechanicznych, powinny mieć drobne zęby. W przypadku płyt o mniejszej grubości, nawet do 10mm możliwe jest wykonanie cięcia za pomocą ostrego noża. Obrabiane płyty najlepiej w tym czasie zamocować do stołu warsztatowego aby uniknąć zbędnych wibracji.

czyszczenie komór poliwęglanu sprężonym powietrzem

czyszczenie

Wskutek cięcia, we wnętrzu komór gromadzą się poliwęglanowe opiłki, które ze względu na siły elektrostatyczne utrzymują się w trudno dostępnych miejscach. Po zakończeniu obróbki należy więc dokładnie wydmuchać płyty suchym, sprężonym powietrzem, przesuwając dyszę wzdłuż krawędzi od strony wlotu komór, usuwając wszystkie powstałe zanieczyszczenia.

wiercenie w płycie poliwęglanowej

Wiercenie

Otwory w materiale poliwęglanowym można wykonać używając wysokoobrotowej wiertarki elektrycznej z wiertłem do metali. Podczas obróbki płyta powinna być umocowana i podparta możliwie jak najbliżej miejsca wiercenia w celu uniknięcia wibracji. Ze względu na strukturę komorową płyty, otwory nie powinne być tworzone bliżej niż 4cm od krawędzi. Analogicznie do cięcia, w przypadku płyt komorowych, komory w miejscu otworu należy wydmuchać sprężonym powietrzem. Nie zaleca się schładzania cieczą.

Gięcie

Gięcie płyt poliwęglanowych można wykonać na zimno uwzględniając maksymalny promień gięcia, który nie powinien być mniejszy niż 175 grubości płyty. Należy te wartości traktować szacunkowo bowiem każdy producent podaje je indywidualnie dla każdego rodzaju materiału. Wygięcie płyt poliwęglanowych w ciaśniejszym promieniu prowadzi do zniszczenia materiału i powoduje utratę gwarancji producenta.

Aby prawidłowo dobrać krzywiznę łuku dla danej grubości płyty przy określonej rozpiętości, wyznaczana jest maksymalna dozwolona strzałka, za pomocą programu udostępnionego na naszej stronie.