Przygotowanie podstawy pod świetlik
Standardowy, łukowy świetlik dachowy montowany jest na wcześniej wykonanej podstawie. W zależności od dachu, może to być betonowy cokół lub drewniana rama obita blachą lecz najczęściej podstawa wykonywana jest ukształtowanej blachy stalowej ocynkowanej 1,5mm przymocowanej do konstrukcji dachu. Nie może być zbyt ugięta i zbyt wiotka, a przekątne powinny być równe. Aby wzmocnić narożniki i sprawdzić czy podstawa jest ustawiona pionowo należy użyć blaszanych kątowników mocowanych wkrętami samogwintującymi lub blachowkrętami. Podstawy z blachy mogą być dodatkowo ocieplone watą mineralną lub styropianem oraz zewnętrznie pokryte blachą powlekaną, papą lub membraną, w zależności od wykończenia dachu. Dłuższe formy oraz w przypadku wysokich podstaw a także tam, gdzie mogą nastąpić gwałtowne skoki ciśnienia, powinny być wzmocnione metalowymi rozporami (ściągami) montowanymi co ok. 3m. Warto zadbać podniesienie żywotności postawy i wybrać blachę aluminiową, tytanowo-cynkową lub powlekaną.
Montowanie elementów świetlika do podstawy
Ważne aby profile świetlika można było przymocować do prostej i stabilnej krawędzi podstawy o szerokości ok. 10cm i wystającej na ok. 20-30 cm ponad powierzchnię dachu. Górną część podstawy należy jeszcze dodatkowo uszczelnić. Wkrętami samowiertnymi mocujemy kątownik, który jest oparciem ścianki, oraz boczne profile. Do bocznych profili i do wkręcania śrub używamy kluczyka „8”. Kątowniki mogą być zastosowane jako punktowy lub ciągły punkt podparcia, jednak to drugie zastosowanie jest o wiele częstsze. Kluczyka „8” używa się także do montażu elementów łączących dolnych. Muszą być dokładnie dopasowane do płyt poliwęglanowych, dlatego przed montażem należy zaznaczyć ich rozmieszczenie. Powinno się też zadbać o wykonanie otworów odwadniających w profilach bocznych, w dolnej części świetlika .
Klapy przewietrzające
Świetliki dachowe zarówno łukowe jak i płaskie mogą być wyposażone w klapy przewietrzające, otwierane mechanicznie za pomocą siłownika elektrycznego, sterowanego ręcznie i za pomocą czujek wiatrowych i deszczowych. W dużych pasmach świetlnych może to być cały zespół klap sterowanych równocześnie.